איטום מרתפים מבפנים

כיום כמעט בכל בית חדש בונים מרתף. זהו ניצול אופטימאלי של השטח לבניה ומוסיף בעצם קומה נוספת לבית. לא משנה מה ייעודו, חדר משחקים לילדים, משרד או ממד. מה שהכי חשוב זה לאטום אותו. זהו החלל בבית עם הפוטנציאל הגבוה ביותר לסבול מנזקים של נזילות והצפות. מיקומו הנמוך מתחת לפני הקרקע, כשסביבו רק אדמה הנספגים בה באופן קבוע לחות ומים, הופכים את המרתף למקום רגיש במיוחד הדורש שיטות איטום ייחודיות ומקצועיות. איטום מרתף הוא שונה מאיטום שאר חלקי הבית. אם המרתף שלכם אינו אטום כראוי, הוא עלול להפוך לסביבה לחה, עובשת ומעובשת שעלולה להוות סיכונים בריאותיים ולגרום נזק ליסוד הבית שלך.

איך אוטמים מרתף?

יש שיטות שונות לאיטום מרתף ושלבי עבודה שונים. ראשית מבצעים בדרך כלל איטום שמכונה איטום חיובי: משתמשים ביריעות ביטומניות, שתפקידן לספוג באופן ישיר את לחץ המים. הוא מתבצע מחוץ למרתף. אם איך אוטמים מרתף? האיטום החיובי אינו מספיק, מבצעים גם איטום שלילי. משתמשים בחומרי איטום צמנטים, שלחץ המים מופעל מאחוריהם. האיטום הזה מתבצע בתוך שטח המרתף.

איטום מרתף מבחוץ

איטום מרתף מבחוץ יעשה בדרך כלל בשלב הבניה והוא כולל איטום של קירות המרתף והרצפה. האיטום מבחוץ יעשה באמצעות פריסה של יריעות ביטומניות ועל-ידי התזת חומרים נוזליים שמתייבשים במהירות.

תהליך שלבי האיטום מבחוץ

ראשית יש לעשות הכנה לבטון. במידה ויש חורים או סדקים יש לסתום אותם בעזרת חומרים צמנטיים המושבחים בפולימרים. לאחר מכן שוטפים את הקירות במכונה לשטיפה בלחץ כדי שיהיו נקיים לגמרי. את היריעות הביטומניות מחברים ביניהן עם חימום. היריעות הביטומניות עמידות לחום וקור קיצוניים וגם מפני פגיעות מכאניות, לכן הן מספקות איטום מוצלח לאורך זמן. 

איטום מרתף בהתזה

 בקירות המרתף ניתן גם לבצע איטום בהתזה. לפני שמתחילים איטום מרתף בהתזה חשוב לוודא שקירות המרתף נקיים לגמרי ואין עליהם חלקים בולטים כגון חצץ או ברזלים. לפני שמתחילים בהתזה יש לאטום את כל הסדקים והחורים בקיר. כשהקיר מוכן מתיזים עליו את חומר האיטום.

חומרי האיטום בהתזה הם חומרים דו-רכיביים או חד-רכיביים. החומר הדו-רכיבי מורכב משני חומרים שמתנפחים כשהם באים במגע עם האוויר ויוצרים את שכבת ההגנה על קירות המרתף. החומר החד-רכיבי הוא מעין משחה שמתיזים אותה על קירות המרתף.

לאחר איטום הקירות מניחים שכבת הגנה נוספת מיריעות HDPE או מלוחות קלקר. שכבת הגנה זו חשובה משום שלאחר האיטום מכוסים הקירות באדמה שעלולה לפגוע בשכבת האיטום. היריעות הללו מהוות הפרדה בין האדמה לקיר.

איטום מרתף מבפנים

במצבים שונים יש צורך באיטום מרתף מבפנים. איטום פנימי הוא מורכב ומסובך יותר, ולכן גם עלותו יקרה יותר. לרוב המחיר נקבע פר מ"ר, ומשתנה לפי החלק המסוים במרתף אותו יש צורך לאטום. ניתן לאטום את רצפת המרתף, את התקרה, את הקירות ואת הכלונסאות. יש חלקים במרתף שאוטמים בהתזה כיוון שהגישה אליהם קשה. אנו רואים כדי להבין איך אוטמים מרתף יש צורך במומחיות רבה.

איטום מרתף מבפנים מספק הגנה נוספת לאיטום החיצוני. האיטום הפנימי מונע מלחות לחדור דרך הקירות אל חלל המרתף ולכן מומלץ לעשותו אם רוצים להיות שקטים ורגועים. בשפה המקצועית הוא נקרא "איטום שלילי" מכיוון שהוא נעשה מהכיוון ההפוך, הפנימי, לעומת החיצוני שהוא איטום חיובי. הרעיון הוא שלחץ המים מגיע מהכיוון ההפוך והסכנה היא ניתוק החומר מהתשתית. זהו מונח משנות השמונים כאשר עדיין לא היה את הידע כיצד להתמודד עם חדירת מים לקירות שלא ניתן היה להגיע אליהם. כיום משתמשים בצמנט הידראולי או צמנט גבישי  כדי לאטום קירות פנימיים שאין אליהם גישה מבחוץ.

מהו החומר המומלץ לבצע איטום מבפנים?

איטום מרתף מבפנים, מומלץ לעשות עם פוליאוריטן נוזלי, חומרים אפוקסיים, צימנטים הידראוליים וחומרים נוספים אשר ניחנו בגמישות גבוהה ויכולת הצמדות רבה לקיר.

תהליך שלבי האיטום מבפנים

ראשית, לפני שמתחילים במריחת החומר, אם קיימת רטיבות חשוב לזהות את מקורה ולטפל בה. את החומר לאיטום פנימי יש למרוח על קירות חשופים ויבשים לחלוטין. מערבבים את החומר ללא כל דילול. ניתן להשתמש ברולר או במברשת ניילון או בהתזה. מורחים שכבה ראשונה ומחכים שלוש שעות לייבוש. אז מורחים שכבה שנייה. הפעם מומלץ להשתמש במברשת כדי להבטיח את חדירת החומר לקיר. לרוב מספיקות שתי שכבות אך במידה ולא, ניתן להוסיף שכבות נוספות.

איטום מרתפים מבפנים

בדיקת איטום מרתפים שגרתית

איטום מרתפים או איטום מחסנים הוא משימה שבה יש חשיבות מיוחדת לקפדנות ולמקצוענות ללא פשרות. האיטום יכול להיות איטום שלילי- איטום שאוטם את המשטח מהצד השני שממנו חודרת הרטיבות, או איטום חיובי, שאוטם את הקיר במקום שממנו הרטיבות חודרת. בחירת סוג האיטום ייעשה על פי מצב המרתף ועל פי הסיבה העיקרית של הרטיבות, האם היא נוצרה מדליפת מים מבחוץ פנימה, או כתוצאה מעיבוי פנימי.

חברת איטום עדן מתחייבת בכל עבודת איטום מרתפים לבצע את העבודה הטובה ביותר, תוך כדי הקפדה על ביצוע מושלם של האיטום, על בחירת חומרי הגלם הטובים ביותר ועל התאמה של מפרט איטום מרתף ולקרקע שבתוכה הוא נבנה. כך מובטח לכם שלא תגלו כשלים באיטום שיחייבו עבודה מחודשת, הכרוכה בעלויות גבוהות ובטרדה רבה.

שירותי איטום מרתפים כוללים:

בדומה למרתפים ומחסנים, מקלטים יוצרים קשיים נוספים. תוכלו ללמוד על הצורך והרגישויות הייחודיות בנושא בעמוד איטום מקלטים.

 

אולי יעניין אתכם גם:

איטום יריעות

יועץ איטום מוסמך

בהליך בניית בית חדש או טרם שיפוץ בית קיים, קיימת חשיבות גבוהה לשים דגש על נושא איטום הבית. כידוע, הקפדה על תכנון איטום ברמה גבוהה,

קרא עוד »
איטום בהתזה

למה חשוב לבצע איטום מרתף

מבנים תת קרקעיים כגון מרתפים ומקלטים חשופים לרטיבות, נזילות והצפות יותר מאשר מבנים הבנויים על הקרקע, מים מוצאים את דרכם דרך קירות המקלט או המרתף,

קרא עוד »
דילוג לתוכן