איתור נזילות

נזילות מים עלולות לגרום שורה ארוכה של בעיות ובהן פגיעה באיכות החיים, התפתחות של עובש ופטריות, ירידה בערך הנכס ועוד. עם זאת, אפשר כיום ליצור קשר מהיר עם המומחים של איטום עדן כדי לאתר את המקור של הנזילה וכמובן גם בשביל לתקן אותה. איתור נזילות הינה משימה מורכבת ביותר, ולכן עליכם לוודא שמבצע הבדיקות הוא איש מקצוע מהימן, שקול ואחראי. בחברת איטום עדן מובטח לכם שכל בדיקת גילוי נזילות מים תבוצע על ידי מומחה איטום שעונה לכל הדרישות האלו.

חברתנו מציעה ללקוחותיה שלוש סוגי בדיקות לאיתור נזילות, ששילוב ביניהן מאפשר איתור אמין של הליקויים הגורמים לנזילה. במקרים מסוימים ניתן להסתפק בבדיקה בודדת לאישוש הערכה מוקדמת של מקור הנזילה או הנזילות. עם זאת, במקרים רבים תידרש תוכנית איתור נזילות מים מקיפה ומורכבת הבנויה על פי סדר לוגי מדוקדק. בדיקה כזו מבודדת כל משתנה בנפרד ומאפשרת זיהוי ודאי של הגורם הגורמים לנזילה.

תוכן עניינים

איתור נזילות מים - האתגר

נזילות במבנים עשויות להתרחש לאורך זמן, מבלי שיבחינו בהן. כך נגרמים בזבוז מים מתמשך, החמרה הדרגתית של התקלה (כגון סדק בצינור) ורטיבות נסתרת. כל זאת, מאחר שרוב צנרת המים במבנים בנויה באופן נסתר, בתוך הקירות. הנזילה עשויה להתגלות בהמשך, בדמות כתם של רטיבות. הכתם יספק כמובן מידע שימושי לגבי איתור מקור הרטיבות, אבל המקור לא יהיה בהכרח ממש בקרבתו. כמו כן, בסביבת הכתם עשויים להיות כמה וכמה מקורות רטיבות אפשריים. בכל קיר עשויים לעבור צינורות מים שונים, שאתם לא יודעים בהכרח את מסלולם.

אם זה קיר חיצוני של המבנה, ייתכן שעוברים בו גם מרזבים פנימיים. אם יש דירה אחרת בצידו השני של הקיר, לכו תדעו מה קורה שם מבחינת רטיבות. ואם זו התקרה שלכם שרטובה, היא עשויה להיות גם הרצפה של הדירה שמעליה. אם זה חדר בקומה העליונה ביותר במבנה, יהיה מדובר כמובן בגג, שרטיבות ממנו היא נושא נפרד ומיוחד בפני עצמו. הנזילה עצמה, עשויה להיגרם מסיבות מגוונות, כגון חלודה בצינור מתכת או חיבור לא הדוק מספיק.

גילוי נזילות מים - מדוע זה חשוב?

רצוי לבצע איתור נזילות מים במהירות האפשרית, מכמה סיבות:

 

החמרה הדרגתית – תקלות מסוג זה נוטות להחמיר בהדרגה. זאת, בשונה למשל מכתמי רטיבות גשם, שעשויים לעתים להיות קטנים ולא קריטיים. למשל בשולי מסילת תריסים. נזילות מים מצנרת לעומת זאת, לרוב הולכות ומחמירות.

סכנות בריאותיות – רטיבות בקירות מתבטאת בעובש, שהוא תופעה מאוד לא בריאה. העובש עשוי להיות נסתר, אם הרטיבות היא למשל בעיקר מאחורי ארון שצמוד לקיר. אך הלחות ממנה וגם נבגי העובש נעים באוויר של המבנה, בהשפעת רוח מהחלונות, מאווררים, הפעלת מזגן ועוד.

נזק לרכוש – העובש מזיק לא רק לבריאותכם, אלא גם לריהוט ולבגדים. אם נמשיך את הדוגמה הקודמת – עובש מנזילה בקיר שמאחורי ארון, מביא להתפתחות עובש על גב הארון, שמביא לעובש בבגדים שתלויים בו. כל זאת, עשוי כמובן להתרחש מבלי שתשימו לב לכך, עד לשלב שבו כבר נגרם נזק ניכר.

סיכוני בטיחות – בקירות עוברת גם צנרת של חוטי חשמל. שילוב המים עם החשמל, הוא כמובן לא שילוב מומלץ.

בזבוז – למרות שהנזילות לרוב בהיקף קטן יחסית ומים מהווים מוצר זול, עשוי בכל זאת להיות כאן בזבוז מתמשך של מים וכסף.

עדן אקספרס

איתור נזילות מים - דרכי פעולה

איתור נזילות מים באמצעות מצלמה תרמית – מצלמה תרמית לאיתור נזילות היא כלי עזר חשוב ומעניין בתחום זה, שעובד על חישה והדמיה של הבדלי טמפרטורה בקיר. בדיקה המתבצעת באמצעות מצלמה משוכללת המאפשרת למומחה האיטום "לראות" חום. התמונה שמספקת המצלמה בשילוב ניסיון המומחה באיטום מאפשר לגלות את מקור הנזילה, מה שחוסך לנו שבירת קירות או הוצאה של המרצפות, זמן וכסף מיותר. בדיקה באמצעות מצלמה תרמית מאפשרת רמת דיוק גבוהה ביותר, והיא מסוגלת לאתר סדקים ולכלוכים שונים. השימוש במצלמה מתקדמת זו, משיג פיתרון איכותי ללקוח, בזמן אמת. מומלץ להשתמש במצלמה תרמית בימים הסמוכים לימי גשם, שכן הגשם גורם לרטיבות ומקשה על איתור נזילות מים.

איתור נזילות באמצעות בדיקת אשפרה – בדיקת אשפרה היא בדיקה שנועדה לאתר נזילות בקירות אנכיים. בבדיקה זו אנו מתיזים מים על הקיר באופן מבוקר כדי לגלות את מקור הנזילה. ההתזה מתבצעת בעזרת צינור המטרה מתכתי שבו מנוקבים חורים שהמרחק ביניהם הוא כ– 10 ס"מ. את הצינור אנו מניחים בצורה אופקית על קיר הבניין. במידה והקיר הנבדק מכיל גם חלונות או משקופים, יש צורך להתיז מים באמצעות הצינור על נקודות החיבור השונות עם הקיר. בדיקת האשפרה אורכת יום שלם ויש לבצע אותה פעמיים. הסיבה לכך, היא מכיוון שאנו רוצים גם לאתר את מקור הנזילה, אבל גם לבדוק שהבעיה שלנו אכן נפתרה.

איתור נזילות מים באמצעות בדיקת הצפה – בדיקה שנועדה למשטחים אופקיים ומתבצעת עבור גגות, אדניות, מקלחות, חלונות גגות מרוצפים ועוד. בדיקה זו מבוצעת, כפי שמשתמע מהשם, על ידי הצפה של המשטח במים בצורה מבוקרת ומיפוי של הנקודות בהן מתגלות נזילות. האזור היחידי בו לא נבצע בדיקת הצפה הוא במרתפים תת קרקעיים ובקומות תת קרקעיות. בדיקת הצפת הגג נעשית בתחילה על ידי איטום של המרזבים הקיימים, על מנת לגרום למים להיכנס רק למקומות שבהם אנו חושדים שגורמים לנזילות.

לרוב, האיטום נעשה על ידי החדרה של חפץ חיצוני, את הרווח שנוצר בין החפץ לבין המרזב, אנו דואגים לאטום בעזרת חומרי איטום מיוחדים המגיעים על בסיס סיליקון. לא תמיד נוכל לאטום את כל הגג בבת אחת. לעיתים, נצטרך  לחלק אותו למספר חלקים, כאשר כל אחד מהם יוצף בנפרד. לאחר שאנו מסיימים את כל התהליך יש להמתין כ-72 שעות, שבסופן נוכל לדעת בבירור מה מקור הנזילה ומהם המקומות אשר דורשים טיפול. הערה חשובה בהקשר של בדיקת הצפה: פעמים רבות לאחר ביצוע עבודות איטום, קבלן האיטום מחליט לבצע בדיקה זו, מה שמבטיח שבתקופה מאוחרת יותר בעתיד, לא יתגלו מקומות אשר פתאום יהיו חייבים בביצוע איטום שוב, עם כל מה שכרוך בכך.

סיב אופטי – דרך אחרת ולא פחות טובה להתחקות אחר המקור של נזילות מים היא להחדיר פנימה סיב אופטי. באמצעות סיב אופטי, שמחליף את כבל הנחושת המסורתי, אפשר להעביר כמויות גדולות של נתונים ולשדר אותם ישירות אל תוך מוניטור ייעודי.

איתור נזילות על ידי גז – יש גם שיטה שמבוססת על שימוש בגז לצורך איתור נזילות מים. המטרה היא להחדיר גז ידידותי לסביבה בצורה מסודרת אל עומק הצנרת, כדי לראות איפה בדיוק הוא נפלט החוצה. אם מזהים את המקום שבו הגז נפלט, יודעים איפה הנזילה נמצאת ומה צריך לעשות כדי לתקן אותה.

רובוט זעיר – הדור הבא של שירותי איתור נזילות מאפשר להשתמש בסוגים שונים של רובוטים זעירים. על אף המחיר היחסית גבוה של שימוש ברובוטים כאלה, הם יעילים לצורך איתור נזילות במקום שבו אין נגישות לבני אדם.

איתור נזילות עם איטום עדן

גילוי נזילות מים הוא למעשה רק חלק מהתמונה בכל הנוגע לתחזוקה טובה של מבנים. העיקר, הוא להבטיח שהתשתיות תהיינה במצב טוב, כך שלא יופיעו נזילות. דרוש אינסטלטור איכותי בכדי להבטיח שהצנרת תקינה ורצוי מאוד גם איטום איכותי, בכדי להבטיח שנזקי נזילות לא יתפשטו. השאיפה באיתור נזילות היא כאמור לתקן אותן בצורה אפקטיבית. אם רוצים לתקן את הנזילה ולהתמודד עם שורש הבעיה ולא רק עם הסימפטומים שמופיעים על פני השטח, מאוד חשוב לפנות לבעלי מקצוע שמכירים את התחום ומתמחים בו. המומחים של איטום עדן ישמחו לעזור לך לשפר את איכות החיים עם שירותי איתור נזילות מכל הלב. אנו מחכים לקבל את הפרטים שלך דרך האתר הרשמי, אך הנציגים של איטום עדן זמינים עבורך גם בטלפון.

 

 

אולי יעניין אתכם גם:

דילוג לתוכן